CRCW080510R0FKTAHP
DigiKey Part Number
541-CRCW080510R0FKTAHPTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-CRCW080510R0FKTAHPCT-ND - Cut Tape (CT)
541-CRCW080510R0FKTAHPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW080510R0FKTAHP
Description
CRCW0805-HP 100 10R 1% RT1
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)