CRCW08051R20DKEAHP
DigiKey Part Number
541-CRCW08051R20DKEAHPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW08051R20DKEAHP
Description
CRCW0805-HP 100 1R2 0.5% ET1 E3
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 Ohms ±0.5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW08051R20DKEAHP Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)