IHDM1008BCEV1R2M3A
DigiKey Part Number
541-IHDM1008BCEV1R2M3A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHDM1008BCEV1R2M3A
Description
FIXED IND 1.2UH 80A 0.3 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 80 A 0.3mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHDM1008BCEV1R2M3A Models
Category
Current - Saturation (Isat)
150A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
0.3mOhm Max
Packaging
Tray
Frequency - Self Resonant
90MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 180°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.005" L x 0.816" W (25.53mm x 20.73mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.896" (22.75mm)