IHDM1008BCEV4R7M3A
DigiKey Part Number
541-IHDM1008BCEV4R7M3A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHDM1008BCEV4R7M3A
Description
FIXED IND 4.7UH 45A 0.95 MOHM TH
Detailed Description
4.7 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 45 A 0.95mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
70A
DC Resistance (DCR)
0.95mOhm
Packaging
Tray
Frequency - Self Resonant
15MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 180°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.005" L x 0.816" W (25.53mm x 20.73mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.896" (22.75mm)