IHDM1107BBEV2R7M30
DigiKey Part Number
541-IHDM1107BBEV2R7M30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHDM1107BBEV2R7M30
Description
FIXED IND 2.7UH 72A 0.65 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.7 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 72 A 0.65mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
127A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
0.65mOhm Max
Packaging
Bulk
Frequency - Self Resonant
62MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.055" L x 0.705" W (26.80mm x 17.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.882" (22.40mm)