IHDM1107BBEV7R5M20
DigiKey Part Number
541-IHDM1107BBEV7R5M20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHDM1107BBEV7R5M20
Description
FIXED IND 7.5UH 31A 2.6 MOHM TH
Detailed Description
7.5 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 31 A 2.6mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHDM1107BBEV7R5M20 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
118A
DC Resistance (DCR)
2.6mOhm Max
Packaging
Bulk
Frequency - Self Resonant
29MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.055" L x 0.705" W (26.80mm x 17.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.882" (22.40mm)