IHLE4040DDER470M5A
DigiKey Part Number
541-IHLE4040DDER470M5ATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IHLE4040DDER470M5ACT-ND - Cut Tape (CT)
541-IHLE4040DDER470M5ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLE4040DDER470M5A
Description
FIXED IND 47UH 3.1A 178 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Shielded Inductor 3.1 A 178mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
178mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
5.22MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.430" L x 0.426" W (10.92mm x 10.82mm)
Current - Saturation (Isat)
4.1A
Height - Seated (Max)
0.174" (4.42mm)