IHLE5050FHER2R2M5A
DigiKey Part Number
541-IHLE5050FHER2R2M5ATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IHLE5050FHER2R2M5ACT-ND - Cut Tape (CT)
541-IHLE5050FHER2R2M5ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLE5050FHER2R2M5A
Description
FIXED IND 2.2UH 25.5A 3.67 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Inductor 25.5 A 3.67mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
3.67mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
23.3MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.550" L x 0.535" W (13.97mm x 13.59mm)
Current - Saturation (Isat)
21.5A
Height - Seated (Max)
0.268" (6.80mm)