IHLL0806AZEZ1R0M1Z
DigiKey Part Number
541-IHLL0806AZEZ1R0M1ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IHLL0806AZEZ1R0M1ZCT-ND - Cut Tape (CT)
541-IHLL0806AZEZ1R0M1ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLL0806AZEZ1R0M1Z
Description
FIXED IND 1UH 3.4A 60 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 3.4 A 60mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHLL0806AZEZ1R0M1Z Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Molded
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Material - Core
Supplier Device Package
0806
Inductance
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
3.5A