IHLP1210BZEZ2R2M5A
DigiKey Part Number
541-IHLP1210BZEZ2R2M5ATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IHLP1210BZEZ2R2M5ACT-ND - Cut Tape (CT)
541-IHLP1210BZEZ2R2M5ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP1210BZEZ2R2M5A
Description
FIXED IND 2.2UH 5.4A 46 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 5.4 A 46mOhm Max 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHLP1210BZEZ2R2M5A Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
46mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 165°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
5A