IHLP2020CZER4R7M01
DigiKey Part Number
541-1270-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-1270-1-ND - Cut Tape (CT)
541-1270-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP2020CZER4R7M01
Description
FIXED IND 4.7UH 3.5A 77.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 3.5 A 77.5mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHLP2020CZER4R7M01 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
8.2A
DC Resistance (DCR)
77.5mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.216" L x 0.204" W (5.49mm x 5.18mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)