IHLP2525CZER2R2M51 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Pulse Electronics
In Stock: 4,781
Datasheet
2.2 µH Shielded Molded Inductor 8.1 A 18.3mOhm Max Nonstandard
IHLP2525CZER2R2M51
DigiKey Part Number
IHLP2525CZER2R2M51-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP2525CZER2R2M51
Description
FIXED IND 2.2UH 8.1A 18.3 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IHLP2525CZER2R2M51 Models
DC Resistance (DCR)
18.3mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
31.2MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
10.8A