IHLP3232DZER8R2M01
DigiKey Part Number
541-1377-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-1377-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP3232DZER8R2M01
Description
FIXED IND 8.2UH 5.5A 50.8 MOHM
Detailed Description
8.2 µH Shielded Molded Inductor 5.5 A 50.8mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
IHLP3232DZER8R2M01 Models
DC Resistance (DCR)
50.8mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
17MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.340" L x 0.322" W (8.64mm x 8.18mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
10A