IHLP5050EZER8R2M01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Pulse Electronics
8.2 µH Shielded Molded Inductor 9.5 A 22.5mOhm Max Nonstandard
IHLP5050EZER8R2M01
DigiKey Part Number
541-IHLP5050EZER8R2M01TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IHLP5050EZER8R2M01CT-ND - Cut Tape (CT)
541-IHLP5050EZER8R2M01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP5050EZER8R2M01
Description
FIXED IND 8.2UH 9.5A 22.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IHLP5050EZER8R2M01 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
18A
DC Resistance (DCR)
22.5mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)