RCG12061R00JNEA
DigiKey Part Number
541-1864-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-1864-1-ND - Cut Tape (CT)
541-1864-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCG12061R00JNEA
Description
RES 1 OHM 5% 1/4W 1206
Detailed Description
1 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RCG12061R00JNEA Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)