RH0051R000BC02
DigiKey Part Number
541-RH0051R000BC02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH0051R000BC02
Description
RH-5 1 .1% C02
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Ohms ±0.1% 7.5W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Resistance
1 Ohms
Height - Seated (Max)
0.335" (8.51mm)
Tolerance
±0.1%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
7.5W