RH01010K00FC02
DigiKey Part Number
541-RH01010K00FC02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH01010K00FC02
Description
RES CHAS MNT 10K OHM 1% 12.5W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±1% 12.5W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RH01010K00FC02 Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Series
Features
Moisture Resistant
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
10 kOhms
Size / Dimension
0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.405" (10.29mm)
Power (Watts)
12.5W