RH02530R00FC02
DigiKey Part Number
541-RH02530R00FC02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH02530R00FC02
Description
RH-25 30 1% C02
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Ohms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Series
Features
Moisture Resistant
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
30 Ohms
Size / Dimension
1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.561" (14.25mm)
Power (Watts)
25W