WFCP0508R0120FE66
DigiKey Part Number
541-WFCP0508R0120FE66TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-WFCP0508R0120FE66CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WFCP0508R0120FE66
Description
RES 0.012 OHM .5 W 1% 0508 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor Wide 0805 (2012 Metric), 0508 Anti-Sulfur, Current Sense Metal Foil
Category
Features
Anti-Sulfur, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Wide 0805 (2012 Metric), 0508
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.051" L x 0.079" W (1.30mm x 2.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)