WFCP0508R0150FE66
DigiKey Part Number
541-WFCP0508R0150FE66TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-WFCP0508R0150FE66CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WFCP0508R0150FE66
Description
RES 0.015 OHM .5 W 1% 0508 SMD
Detailed Description
15 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor Wide 0805 (2012 Metric), 0508 Anti-Sulfur, Current Sense Metal Foil
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Size / Dimension
0.051" L x 0.079" W (1.30mm x 2.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)