WFCP0508R0150FE66 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | WFCP0508R0150FE66 |
Description | RES 0.015 OHM .5 W 1% 0508 SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor Wide 0805 (2012 Metric), 0508 Anti-Sulfur, Current Sense Metal Foil |
Datasheet | Datasheet |
Category | Features Anti-Sulfur, Current Sense |
Mfr | Temperature Coefficient ±75ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 170°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Package / Case Wide 0805 (2012 Metric), 0508 |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.051" L x 0.079" W (1.30mm x 2.00mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm) |