WSHM28182L000FEB
DigiKey Part Number
541-WSHM28182L000FEBTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-WSHM28182L000FEBCT-ND - Cut Tape (CT)
541-WSHM28182L000FEBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSHM28182L000FEB
Description
RES 0.002 OHM 1% 7W 2818
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 mOhms ±1% 7W Chip Resistor Nonstandard Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Nonstandard
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.280" L x 0.181" W (7.10mm x 4.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.069" (1.75mm)