WSHP28183L000FEA
DigiKey Part Number
541-WSHP28183L000FEATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-WSHP28183L000FEACT-ND - Cut Tape (CT)
541-WSHP28183L000FEADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSHP28183L000FEA
Description
RES 3M OHM 1% 10W 2818
Detailed Description
3 mOhms ±1% 10W Chip Resistor Nonstandard Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension
0.280" L x 0.181" W (7.10mm x 4.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.069" (1.75mm)