WSHP28184L000FEA
DigiKey Part Number
541-3274-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-3274-1-ND - Cut Tape (CT)
541-3274-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSHP28184L000FEA
Description
RES 0.004 OHM 1% 10W 2818
Detailed Description
4 mOhms ±1% 10W Chip Resistor Nonstandard Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WSHP28184L000FEA Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension
0.280" L x 0.181" W (7.10mm x 4.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.069" (1.75mm)