1.5SMC51A-E3/57T
DigiKey Part Number
1.5SMC51A-E3/57TGITR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5SMC51A-E3/57TGICT-ND - Cut Tape (CT)
1.5SMC51A-E3/57TGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC51A-E3/57T
Description
TVS DIODE 43.6VWM 70.1V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
70.1V Clamp 21.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43.6V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
48.5V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
70.1V