1N5399GP-E3/54
DigiKey Part Number
1N5399GP-E3/54GITR-ND - Tape & Reel (TR)
1N5399GP-E3/54GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5399GP-E3/54
Description
DIODE STD 1000V 1.5A DO204AC
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1000 V 1.5A Through Hole DO-204AC (DO-15)
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1000 V
Capacitance @ Vr, F
15pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Not For New Designs
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1000 V
Supplier Device Package
DO-204AC (DO-15)
Current - Average Rectified (Io)
1.5A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.4 V @ 1.5 A
Base Product Number
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)