5KP20A-E3/54 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5KP20A-E3/54GITR-ND - Tape & Reel (TR) 5KP20A-E3/54GICT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 5KP20A-E3/54 |
Description | TVS DIODE 20VWM 32.4VC P600 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 32.4V Clamp 154A Ipp Tvs Diode Through Hole P600 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 154A |
Mfr | Power - Peak Pulse 5000W (5kW) |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Applications General Purpose |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Type Zener | Mounting Type Through Hole |
Unidirectional Channels 1 | Package / Case P600, Axial |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 20V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 22.2V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 32.4V |