BYV27-200-TR
DigiKey Part Number
BYV27-200TR-ND - Tape & Reel (TR)
BYV27-200CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYV27-200-TR
Description
DIODE AVALANCHE 200V 2A SOD57
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 2A Through Hole SOD-57
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
25 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 200 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
SOD-57
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.07 V @ 3 A