BZD27C10P-HE3-08
DigiKey Part Number
112-BZD27C10P-HE3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZD27C10P-HE3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZD27C10P-HE3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZD27C10P-HE3-08
Description
DIODE ZENER 10V 800MW DO219AB
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 10 V 800 mW Surface Mount DO-219AB (SMF)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Power - Max
800 mW
Supplier Device Package
DO-219AB (SMF)
Impedance (Max) (Zzt)
4 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
7 µA @ 7.5 V