BZG05C62TR3 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 2,270
Datasheet
Similar
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Image for BZG05C62TR3 is not available
BZG05C62TR3
DigiKey Part Number
BZG05C62TR3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG05C62TR3
Description
DIODE ZENER 62V 1.25W DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 62 V 1.25 W Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Power - Max
1.25 W
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
2000 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 47 V