BZT52C36-E3-08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 124,234
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 2,770
Datasheet
Similar
Microchip Technology
Central Semiconductor Corp
onsemi
onsemi
Zener Diode 36 V 410 mW ±5% Surface Mount SOD-123
SOD 123
BZT52C36-E3-08
DigiKey Part Number
BZT52C36-E3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C36-E3-08
Description
DIODE ZENER 36V 410MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
87 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 27 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package
SOD-123
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
410 mW