BZX384C15-HE3-18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 13,346
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 478
Diodes Incorporated
In Stock: 48
Zener Diode 15 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
BZX384C15-HE3-18
DigiKey Part Number
BZX384C15-HE3-18GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX384C15-HE3-18GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384C15-HE3-18
Description
DIODE ZENER 15V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX384C15-HE3-18 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 10.5 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms