BZX384C43-G3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 865
Diodes Incorporated
onsemi
In Stock: 506
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 43 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
BZX384C43-G3-18
DigiKey Part Number
BZX384C43-G3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384C43-G3-18
Description
DIODE ZENER 43V 200MW SOD323
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX384C43-G3-18 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
150 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 30.1 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
200 mW