BZX384C5V6-HE3-18
DigiKey Part Number
112-BZX384C5V6-HE3-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX384C5V6-HE3-18CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZX384C5V6-HE3-18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384C5V6-HE3-18
Description
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
EDA/CAD Models
BZX384C5V6-HE3-18 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms