BZX384C6V2-HE3-08 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZX384C6V2-HE3-08 |
Description | DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 6.2 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323 |
EDA/CAD Models | BZX384C6V2-HE3-08 Models |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 4 V |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 150°C |
Series | Grade Automotive |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Qualification AEC-Q101 |
Part Status Obsolete | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±5% | Supplier Device Package SOD-323 |
Power - Max 200 mW | Base Product Number |
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms |