BZX84B20-G3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 19,865
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
Similar
Diodes Incorporated
onsemi
Diodes Incorporated
Zener Diode 20 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
BZX84B20-G3-18
DigiKey Part Number
BZX84B20-G3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B20-G3-18
Description
DIODE ZENER 20V 300MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84B20-G3-18 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Impedance (Max) (Zzt)
55 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 14 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
300 mW