BZX84B30-E3-08 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 14,840
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Similar
Central Semiconductor Corp
onsemi
Diodes Incorporated
onsemi
Zener Diode 30 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
BZX84B30-E3-08
DigiKey Part Number
BZX84B30-E3-08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84B30-E3-08GICT-ND - Cut Tape (CT)
BZX84B30-E3-08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B30-E3-08
Description
DIODE ZENER 30V 300MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 21 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
300 mW