BZX84B3V6-E3-08
DigiKey Part Number
BZX84B3V6-E3-08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84B3V6-E3-08GICT-ND - Cut Tape (CT)
BZX84B3V6-E3-08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B3V6-E3-08
Description
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOT23-3
Detailed Description
Zener Diode 3.6 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
Category
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
300 mW