BZX84B5V1-HE3-08 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 371
Datasheet
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 2,782
Datasheet
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 3,000
onsemi
onsemi
Central Semiconductor Corp
Comchip Technology
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
Zener Diode 5.1 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
BZX84B5V1-HE3-08
DigiKey Part Number
112-BZX84B5V1-HE3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX84B5V1-HE3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZX84B5V1-HE3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B5V1-HE3-08
Description
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms