BZX84C15-HE3-08 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 12,515
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Diotec Semiconductor
Central Semiconductor Corp
Panjit International Inc.
onsemi
Central Semiconductor Corp
In Stock: 313
In Stock: 63
onsemi
In Stock: 434
In Stock: 68
Zener Diode 15 V 300 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
BZX84C15-HE3-08
DigiKey Part Number
112-BZX84C15-HE3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX84C15-HE3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C15-HE3-08
Description
DIODE ZENER 15V 300MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 10.5 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Cut Tape (CT)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms