BZX84C16-E3-18
DigiKey Part Number
BZX84C16-E3-18GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84C16-E3-18GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C16-E3-18
Description
DIODE ZENER 16V 300MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 16 V 300 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
Category
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 11.2 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package
SOT-23-3
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
300 mW