BZX84C18-HE3-08
DigiKey Part Number
112-BZX84C18-HE3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX84C18-HE3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZX84C18-HE3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C18-HE3-08
Description
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 18 V 300 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 12.6 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
45 Ohms