BZX84C3V6-E3-08 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 2,370
Datasheet
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 3,100
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
onsemi
Central Semiconductor Corp
Comchip Technology
Diodes Incorporated
onsemi
Zener Diode 3.6 V 300 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
BZX84C3V6-E3-08
DigiKey Part Number
112-BZX84C3V6-E3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX84C3V6-E3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZX84C3V6-E3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C3V6-E3-08
Description
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
SOT-23-3
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
300 mW