BZX84C4V7-G3-18 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 13,486
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Similar
onsemi
onsemi
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
Zener Diode 4.7 V 300 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
BZX84C4V7-G3-18
DigiKey Part Number
112-BZX84C4V7-G3-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX84C4V7-G3-18CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZX84C4V7-G3-18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C4V7-G3-18
Description
DIODE ZENER 4.7V 300MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84C4V7-G3-18 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 2 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
SOT-23-3
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
300 mW