BZX84C5V6-G3-08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 15,098
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 13
Similar
onsemi
Similar
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
onsemi
Zener Diode 5.6 V 300 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
BZX84C5V6-G3-08
DigiKey Part Number
BZX84C5V6-G3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C5V6-G3-08
Description
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84C5V6-G3-08 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
300 mW