BZX84C7V5-HE3-18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
onsemi
Comchip Technology
Diodes Incorporated
In Stock: 163
In Stock: 83
Zener Diode 7.5 V 300 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
BZX84C7V5-HE3-18
DigiKey Part Number
BZX84C7V5-HE3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C7V5-HE3-18
Description
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 5 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms