DFL15005S-E3/77 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 1,025
Datasheet
SMC Diode Solutions
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
In Stock: 34
Comchip Technology
Diodes Incorporated
Bridge Rectifier Single Phase Standard 50 V Surface Mount DFS
DFL15005S-E3/77
DigiKey Part Number
DFL15005S-E3/77-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFL15005S-E3/77
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 1.5A DFS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 1.5 A
Manufacturer
Current - Reverse Leakage @ Vr
400 µA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Diode Type
Single Phase
Package / Case
4-SMD, Gull Wing
Technology
Standard
Supplier Device Package
DFS
Voltage - Peak Reverse (Max)
50 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
1.5 A