GDZ16B-G3-08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 7,245
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Similar
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
Rohm Semiconductor
Zener Diode 16 V 200 mW ±4% Surface Mount SOD-323
GDZ16B-G3-08
DigiKey Part Number
GDZ16B-G3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GDZ16B-G3-08
Description
DIODE ZENER 16V 200MW SOD323
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
50 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 12 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±4%
Base Product Number
Power - Max
200 mW