MBR10100-M3/4W
DigiKey Part Number
MBR10100-M3/4WGI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR10100-M3/4W
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 10A Through Hole TO-220AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MBR10100-M3/4W Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 100 V
Packaging
Tube
Supplier Device Package
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
10A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 10 A