MBRB10100-E3/8W | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MBRB10100-E3/8W |
Description | DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO263AB |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 100 V 10A Surface Mount TO-263AB (D2PAK) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 800 mV @ 10 A |
Mfr | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Series | Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 100 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case |
Technology | Supplier Device Package TO-263AB (D2PAK) |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V | Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C |
Current - Average Rectified (Io) 10A | Base Product Number |